Aktualności
2010-06-16
TNC'2009
Stoisko PIONIERa na TNC'2009
TERENA Networking Conference, Malaga
W dniach 8-12 czerwca 2009 r. w Maladze, w Hiszpanii odbyła się kolejna edycja międzynarodowej konferencji TERENA, skupiająca środowisko naukowych i akademickich narodowych sieci europejskich NREN. Kilkanaście posterów naukowych, dziesięć stoisk, wśród których znaleźli się organizatorzy (TERENA) jak i sponsorzy - producenci sprzętu i technologii. Polskę reprezentowały 2 prezentacje - Konsorcjum i sieć PIONIER oraz projekt Phosphorus; Stoisko Polskiego Internetu Optycznego skupione było wokół polskich dokonań wdziedzinie cyberinfrastruktury w tej części Europy, z kolei projekt Phos-phorus zaprezentował najnowsze demonstracje związane z wynikami prac będących owocem wspólnych prac euro- pejskich partnerów.

W trakcie trwania sesji naukowych aż cztery wykłady były przygotowane przez środowisko PIONIER; i tak, Radosław Krzywania (PCSS) przedstawił problemy migracji rzeczywistości do wirtualnych środowisk, Bartosz Belter (PCSS) prezentował dokonania projektu Phos- phorus, Marcin Wolski (PCSS) opisał modelowanie i interakcje projektu cNIS, natomiast Tomasz Wolniewicz (UMK) zajął się zarządzaniem użytkownikami wprojekcie eduroam.

Konferencja TERENA jest rokrocznie podsumowaniem i konfrontacją wyników i dokonań w obrębie naukowych sieci narodowych. Warto przypomnieć, że pierwszą konferencją organizowaną wpaństwie Europy Centralnej była TNC'2005 w Poznaniu. Podobnie jak cztery lata temu, tak i  w tym roku, liczba uczestników i wykładowców konferencji przekroczyła 450 osób.

Damian Niemir, PCSS
Prezentacja Polskiego Internetu Optycznego skupiona była wokół osiągnięć polskiej drogi do cyberinfrastruktury
Stoisko PHOSPHORUSA stanowiło swoiste forum spotkań międzynarodowych partnerów współpracujących przy projekcie
Oba "polskie" stoiska zbudowane były w podobnym charakterze i spięte najnowszym dziełem PIONIERA - PLATONEM
Osiągnięcia polskich naukowców, prezentowane podczas sesji wykładowych, mogły być szerzej komentowane na stoiskach